سایت نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه» ، «ولایت شرق» و «صبح تربت»

موضوعات
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


پرچم ایران در کره پس از عذرخواهی‌ها بالا رفت
نویسنده : علی علی زاده
شنبه 21 بهمن 1396
پرچم ایران در کره پس از عذرخواهیها بالا رفت

گروه دریافت اخبار:
کمیته بین‌المللی المپیک و مسئولان برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ مجبور به عذرخواهی از ایران شدند. 
توهین آشکار به ملت ایران پیش از روشن شدن مشعل المپیک زمستانی 2018 در کره‌جنوبی موجی از اعتراض‌های رسمی و حتی تهدیدهای جدی مقامات سیاسی ، ورزشی و رسانه های کشورمان را علیه اسپانسر بازی‌ها، مسئولان برگزاری و  IOC به همراه داشت. 
شرکت سامسونگ اسپانسر این دوره از بازی‌ها به همه اعضای کاروان‌های کشورهای شرکت‌کننده یک دستگاه گلکسی نوت 8 اهدا کرد، اما کمیته بین‌المللی المپیک در اقدامی عجیب و بحث‌برانگیز به بهانه تحریم دور نام ایران و کره شمالی را خط قرمز کشید و از اهدای گوشی خودداری کرد! البته شرکت سامسونگ توپ را به زمین کمیته بین‌المللی المپیک انداخته و مدعی شده که این اقدام تصمیم مسئولان  IOC بوده نه این شرکت. 
این حرکت توهین‌آمیز علاوه بر اینکه با روح ورزش و المپیک مغایرت دارد و آن را زیر سؤال می‌برد، خشم مردم و مسئولان کشورمان را در پی داشت. 
خدشه وارد شدن به شأن، عزت و غرور ملی مردم ایران اقدام همه‌جانبه مسئولان سیاسی، قضایی، اقتصادی و ورزشی کشورمان را به دنبال داشت تا جایی که علاوه بر اعتراض رسمی به IOC و مقامات کره‌ای، سفیر کره جنوبی به وزرات امور خارجه احضار شد. 
دادستان کل کشور دستور رسیدگی ویژه به این موضوع را صادر کرد و دکتر ظریف، وزیر امور خارجه نیز خواستار تحریم سامسونگ در ایران شد. محمد کیادربندسری و فروغ عباسی در اسکی آلپاین، سیدستار صید و سمانه بیرامی در اسکی صحرانوردی، چهار ورزشکار اعزامی کشورمان به پیونگ‌چانگ هستند و کره شمالی نیز 22 ورزشکار به این رقابت‌ها اعزام کرده است. 
  
سکوت نمی‌کنیم

پس از آشکار شدن این توهین کمیته ملی المپیک دست به کار شد و با ارسال دو نامه اعتراضی عذرخواهی رسمی کمیته بین‌المللی المپیک را خواستار شد. شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته با اشاره به بحث عزت و غرور ورزشکاران ایرانی اظهار داشت: «اصلاً بحث گوشی مطرح نیست، بلکه بحث عزت و غرور ورزشکاران ایرانی در میان است. ما در این مقوله اصلاً شبیه کره شمالی نبوده‌ایم که بخواهند با ما این رفتار را داشته باشند.» رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک نیز بر موضع‌گیری قاطعانه در مقابل توهین به هویت ملی تأکید کرد: «هیچ‌گاه در مقابل توهین به غرور، هویت و غیرت ملی سکوت نخواهیم کرد. اعتراض رسمی به سفارت و سفیر کره جنوبی در تهران، اعتراض رسمی به کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به ورود سیاست به حوزه ورزش که مغایر با منشور و اساسنامه کمیته ملی المپیک است و مذاکره با وزیر محترم ورزش جهت هماهنگی با دولتمردان به منظور انجام اقدامات تنبیهی علیه سامسونگ از جمله اقدامات ما در خصوص این موضوع بوده است.»  
  
بیانیه اعتراضی وزارت ورزش

وزارت ورزش و جوانان در بیانیه‌ای رفتار توهین‌آمیز شرکت کره‌ای نسبت به ورزشکاران ایرانی حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی را محکوم کرد: «اقدام غیراخلاقی و مغایر با ارزش‌های انسانی و منشور المپیک توسط شرکت سامسونگ در عدم اهدای هدایای در نظر گرفته شده برای ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی پیونگ چانگ مایه تأسف فراوان است. از مقامات این شرکت و مسببان این اقدام تبعیض‌آمیز و زشت می‌خواهیم تا با عذرخواهی رسمی از کاروان اعزامی جمهوری اسلامی ایران به این مسابقات، سعی در جبران اقدام ناپسند خود داشته باشند.»
  
احضار سفیر و تهدید ظریف

وزارت امور خارجه نیز خیلی زود دست به کار شد و سفیر کره جنوبی در تهران را احضار کرد. بهرام قاسمی با تأیید این خبر گفت: «کیم سونگ هو، سفیر كره توسط محمود فرازنده، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. در این دیدار مراتب اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رفتار غیراخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازی‌های المپیک که شعار خود را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده به وی اعلام شد. در این دیدار خاطرنشان شد، در صورتی که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام نكند، این موضوع شدیداً بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تأثیر خواهد گذاشت. سفیر کره جنوبی ضمن ابراز تأسف فراوان در این دیدار اعلام داشت طی تماس‌های مکرر با مقامات ذی‌ربط در وزارت امور خارجه، دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ موضوع را به دلیل اهمیت و حساسیت دنبال کرده و طبق اظهارات مقامات رسمی دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ هیچ‌گونه دخالتی در بروز این سوءتفاهم و توزیع اقلام اهدایی به عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشته‌اند.» علاوه بر این ایسنا به نقل از یک منبع مطلع مدعی شد، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خواستار تحریم این برند تلفن همراه شده است. 
  
دستور ویژه دادستان

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور طی دستور ویژه‌ای به حشمتی معاون خود در حقوق عمومی، خواستار پیگیری بی‌احترامی به ملت ایران شد: «به دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره جنوبی با ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوءسیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور در فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد. چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به نحوی متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام كنند، در غیر این صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١٤ و ٦٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ٢٠ و ١٤٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند.»
  
تحریم سامسونگ

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم ضمن محکوم کردن رفتار شرکت کره‌ای اعلام کرد به نشانه اعتراض از گوشی ساخت این برند استفاده نمی‌کند: «ممنوعیت ورزشکاران ایرانی از دریافت گوشی‌های سامسونگ در المپیک زمستانی توهین‌آمیز بود و این حرکت محکوم می‌شود و آنها باید از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنند. تا زمانی که عذرخواهی رسمی نشود همچون وزیر امور خارجه از گوشی تلفن همراه این شرکت استفاده نخواهم کرد. این جای تعجب است که صادرات گوشی سامسونگ به ایران مشمول تحریم‌ها نشده، اما هدیه چند دستگاه گوشی به ورزشکاران المپیکی ایران با ممنوعیت مواجه می‌شود!»
  
عذرخواهی دیرهنگام

دفاع همه‌جانبه از غرور و عزت ایرانی و موضع‌گیری سیاسی – ورزشی مسئولان کشورمان، سرانجام روز گذشته عذرخواهی رسمی کمیته بین‌المللی المپیک و مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ را در پی داشت. پره میروف، معاون مدیرکل IOC در نامه‌ای رسمی به صالحی‌امیری از اتفاق رخ داده ابراز تأسف و پشیمانی کرد: «مراتب تأسف عمیق خود را در خصوص اتفاق تأسف‌بار مربوط به توزیع تلفن همراه میان ورزشکاران ایرانی ابراز می‌داریم. این اتفاق در نتیجه عدم ارتباط صحیح فی‌مابین تیم‌های توزیع‌کننده تلفن همراه پیش آمده است. کاملاً ناراحتی و رنجشی را که این اتفاق برای ورزشکاران و هیئت شما ایجاد کرده، درک می‌کنیم. در راستای روح و ارزش‌های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر می‌نماییم.» متن نامه عذرخواهی لی هی بوم، رئیس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018 نیز به این شرح است: «بدینوسیله مراتب عذرخواهی صادقانه خود را از طرف کمیته برگزاری بازی‌های المپیک 2018 پیونگ چانگ از بابت حادثه تأسف‌بار در خصوص توزیع تلفن بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل عدم ارتباط صحیح فی‌مابین تیم اجرایی ما به‌وجود آمده، بسیار متأسفیم. هدف ما از بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ 2018 تمرکز آن بر ورزشکاران و بزرگداشت قدرت جنبش المپیک در اتحاد مردم با یکدیگر می‌باشد. همچون ورزشکاران همه ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخه خاص تلفن‌های پیونگ ‌چانگ 2018 را داشته باشند و دریافت نمایند. به‌ویژه به این خاطر که اطلاعات ضروری روی این دستگاه‌ها وجود دارد که از شرکت ورزشکاران شما در این بازی‌ها حمایت می‌نماید.»
منبع: روزنامه جوان - شیوا نوروزی

:: مرتبط با: سیاسی , ورزشی ,
:: برچسب‌ها: المپیک زمستانی , برافراشتن پرچم ایران در کره ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
absharonline.ir
این سایت دربرگیرنده برخی اخبار مهم نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه»، «ولایت شرق» و «صبح تربت» بوده و در حال حاظر بدلیل اقدام به برخی آماده سازیها بصورت موقت از فضای فعلی بهره مند است. علی علیزاده ،سردبیر نشریات فوق از طرف مدیران نشریات عهده دار امور این سایت است.
مدیر وب سایت : علی علی زاده
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه