تبلیغات
آبشارآنلاین - پیوند زبان شعر شاعران ارومیه با آرمانهای انقلاب

سایت نشریات «عهد» ، «آوای صبح» و «قلّه» و روزنامه ولایت شرق

موضوعات
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


پیوند زبان شعر شاعران ارومیه با آرمانهای انقلاب
نویسنده : علی علی زاده
شنبه 23 بهمن 1395
پیوند زبان شعر شاعران ارومیه با آرمانهای انقلاب 

آبشارآنلاین - گروه گزارش:
عصر شعر انقلاب اسلامی به مناسبت سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه هنری آذربایجان غربی(ارومیه) برگزار شد. آنچه در ادامه می آید گزارشی پیرامون این موضوع است.
اشاره:
هنرمندان در طول تاریخ نقش ویژه‌ای در انتقال ارزش‌ها به سایر افراد جامعه دارند، آنها با استفاده از هنر و آثار خود می‌توانند ناگفته‌ها را به مردم منتقل و اندیشه‌های انقلاب را ماندگار کنند، به تعبیری «زبان هنر گویاترین زبان هاست». 
هنرمندان اندیشه سازانی هستند که هم در ایجاد حرکت در تاریخ نقش آفرین بوده اند و هم هنر و آثارشان ماندنی است از این روست که هیچ اندیشه ای بی هنر ماندنی و آفریننده نیست. 
شاعران از جمله هنرمندانی هستند که در طول تاریخ با ساختن شعر و خلق آثاری گرانبها، رسالت هنر را به اثبات رساندند و در اشاعه هنر اسلامی و انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کرده اند.
اگر امروز شاهد ماندگاری حماسه مردم به ویژه جوانان در دوران انقلاب اسلامی هستیم به واسطه هنرمندان از جمله شاعرانی است که رشادت ها را به نظم و تصویر کشیدند و ظاهر عالم با عالم معنا را پیوند دادند. 
بدون اغراق نیست اگر بگوییم «شعر» تواناترین و زیباترین وسیله «هدایت ملتها» و «امید آفرینی» نسبت به آینده است که جوشش، حرکت و تکاپو را به ملت ها می بخشد، لذا انقلاب و جامعه ‏اسلامی برای برقراری ارتباط و ابلاغ مکنونات قلبی خود به مخاطبان به سروده ها و هنر فاخر و برجسته نیاز دارد. 
با توجه به اینکه «حوزه هنری؛ نماد فرهنگی انقلاب» نهادی است که مبتنی بر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی تشکیل شده و رسالت اصلی آن هدایت هنر به سمت ارزش های اسلامی و انقلابی است، حوزه هنری استان آذربایجان غربی نیز بر این اساس در جریانات روز انقلاب اقدام به برگزاری ویژه برنامه های مختلفی می کند، برنامه هایی که پاسخگوی دغدغه های فرهنگی جامعه و به وجود آورنده جریانی تاثیرگذار پیرامون یک موضوع یا مسئله است. 
در این راستا مراسم «عصر شعر انقلاب» با عنوان «میثاق با فجر» به منظور گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ارج نهادن به شعرایی که در پیوند نسل¬ها اثرگذار بوده¬اند،  به همت حوزه هنری، بسیج هنرمندان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بعد از ظهر 20 بهمن در محل سالن اجتماعات حوزه هنری استان برگزار شد. 
در این محفل شاعرانه شعرای انقلابی به شعرخوانی پرداختند و حال و هوای خاصی را در این محفل به‌ وجود آوردند؛ شاعرانی که به حق رسالت را به خوبی انجام داده اند. علی محمدیان، محمود عالمی، یاسین حاجی زاده، امین گنج پرور، رویا شاه حسین زاده، محمد صفری، وحید طلعت، اکبر حبیبی «باریش»، علی حبیبی، علی شجاع، علی صلاحلو و ... و شاعر نوجوان سیزده ساله «شایان کرمزاده».
انقلاب اسلامی ایران سرآغاز راهی نو در دنیای کنونی 
سخنران اول مراسم که فرمانده سپاه شهداء، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، مدیرکل تبلیغات اسلامی، مدیرکل صدا و سیمای استان و رئیس سازمان بسیج هنرمندان و جمعی از نویسندگان، اصحاب رسانه و شعرای استان حضور داشتند و تمام صندلی‌های سالن تا قبل از شروع جلسه پر شده بود، رئیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی بود.  
احد هوشمند سخنان خود را اینگونه آغاز کرد، انقلاب اسلامی ایران سرآغاز راهی نو در دنیای کنونی بود که با تکیه بر اسلام ناب محمدی و به پیشوایی مردی از تبار پیامبر اعظم شکل گرفت. 
او انقلاب اسلامی را نه صرفا به عنوان یک رویداد تاریخی و محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص بلکه به عنوان جبهه فرهنگی مدافع حقوق معنوی و کمال جویانه انسان ها در برابر جبهه سلطه جو و منحط غربی عنوان کرد.  
هوشمند با بیان اینکه طی سالیان متمادی جریان کفر استکبار در برابر جریان انقلاب اسلامی صف آرایی کرده و از هیچ کوششی برای خنثی سازی تاثیرات آن بر جهان دریغ نمی کند، به این نیز اشاره کرد که در این راستا موثرترین روش، روش نرم و در راس آن پروژه استحاله سازی نیروهای انقلابی بوده است. 
 او سپس پروژه استحاله سازی را دو شکل خشن و ساده عنوان کرد و اینگونه توضیح داد که شکل بسیار سخت آن به شکل جنگ نرم مطرح است به طوری که نیروهای انقلابی را از خط انقلاب منفک و به جریان نیروهای دشمن پیوند می دهد و در شکل ساده، نیروهای انقلابی را تبدیل به نیروهای خنثی قرار می دهد و نیروی خنثی همان بازی را انجام می دهد که دشمن همان را از ما می خواهد.  
رئیس حوزه هنری استان یادآور شد: ما خوشحالیم که امروز در جمع شاعران و  نویسندگانی قرار داریم که با شعر، قلم و اندیشه های خود نشان داده اند که همیشه بر مدار انقلاب و در خط انقلاب هستند. 
هوشمند سخنان خود را اینگونه پایان داد از خداوند می خواهم که همیشه بر افق و مدار ولایت باشیم و راه انقلاب و شهیدان را ادامه دهیم. 

انقلاب اسلامی؛ انقلاب فرهیختگان و نخبگان است 
سپس نوبت به فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی رسید. سردار عابدین خرم شاعران را سرمایه های معنوی
اجتماعی عنوان کرد و گفت: انقلاب اسلامی؛ انقلاب فرهیختگان و نخبگان است و پیام و رسالت جهانی دارد. 
وی با بیان اینکه شعر و ادبیات با زنده نگه داشتن مجاهدت های مجاهدان راه خدا و گرامی داشتن ارزش های انقلاب اسلامی سهم بسزایی و نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرده است، افزود: پیام این انقلاب را تنها از طریق زبان هنر می توانیم به دنیا صادر کنیم. 
خرم زبان هنر را بهترین زبان انتقال دستاوردهای انقلاب برشمرد و افزود: زبان «هنر» زبان «قومیت، جمعیت و جغرافیا» نیست بلکه زبان مشترک تمام جوامع انسانی است. 
فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی سپس نقش و تاثیرگذاری مقام معظم رهبری در هدایت و راهنمایی شاعران را خاطرنشان کرد. 
وی با بیان اینکه شاعران گل ها و رویش های انقلاب هستند، اظهار کرد: هنر متعهد و انقلاب اسلامی پیوند ناگسستنی دارند، چرا که هم هنر در خدمت انقلاب اسلامی قرار دارد و هم انقلاب اسلامی به هنر بها می‌دهد و در این میان  شعر و ادبیات یکی از رشته مهم هنری است که مورد توجه خاصی قرار گرفته است. 
خرم متذکر شد: در عرصه های هنر مشکل داریم اما در ادبیات، شعر، پایداری و مقاومت شاهد فعالیتهای خوب شعرا و ادیبان هستیم به طوری که تولیدات ادبی به سمت کمال می رود. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان خاطراتی از دفاع مقدس و حضور بسیجی وار مردم از سراسر ایران در جهت دفاع از هویت ایرانی و انقلاب اسلامی بدون در نظر داشتن هیچ گونه چشم داشتی، افزود: این فداکاری ها و دلسوزی های مردم در حمایت از ارزش ها و رسالت های انقلاب باید حفظ و برای نسل های آنیده ایران منتقل شود و هنر بهترین ابزار تحقق این وظیفه مهم است . 
فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی اضافه کرد: حمایت از هنرمندان متعهد و نیروهای ارزشی در این عرصه از وظایف اصلی نهادهای انقلابی است و ما آمادگی خود را در راستای تحقق آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بهره بردن از استعدادهای هنری ناب اعلام می کنیم . 
وی به حماسه 9 دی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امسال نویسندگان، شعرا و رسانه های استان در شهر ارومیه در سالگرد حماسه 9 دی یک حرکت انقلابی، فکری و هنری از خود عرضه کردند و این باعث بسی خوشحالی است که این قشر مواقع حساس سیاسی، انقلابی و اجتماعی را درک می کنند و متناسب با نیازها و مقتضیات جامعه از خود آثاری باقی می گذارند. 

بعد از انقلاب اسلامی آثار ادبی شاخصی به زبان ترکی پدید آمد
سپس مسئول انجمن شعر ارومیه در خصوص ماهیت شعر انقلاب اسلامی به سخنرانی پرداخت. 
حمید واحدی اظهار کرد: به علت محدودیت های اعمال شده در دوران اختناق رژیم پهلوی، آثار مکتوب ادبی شاخصی به زبان ترکی وجود نداشت به همین دلیل بعد از انقلاب در زمینه سرودن اشعار به زبان ترکی گام های تازه ای برداشته شد. 
او، بیت الله جعفری را شاعر انقلابی از استان آذربایجان غربی و نصراله مردانی، علیرضا قزوه، حمید سبزواری، قیصر امین پور، استاد علی معلم و ... را از شاعران انقلابی در سطح ملی نام برد که توانستند به موفقیت هایی دست یازند.  
این شاعر پیشکسوت ارومیه¬ای با بیان اینکه شعر انقلاب را از دو جهت فرم و محتوا می توان بررسی کرد، گفت که در دوره بعد از انقلاب، شعر نو در مقابل شعر کلاسیک کم رنگ شده و شاعران این دوره کم تر به شعر نو گرویده اند.  
وی با تشریح علل بی رغبتی شاعران دوره انقلاب به قالب های نو، اضافه کرد: از جهت فرم، شعر انقلاب در قالب های کلاسیک مثل مثنوی، رباعی و غزل سرود می شود به این علت که اشعار به سبک شعر نو از دهه 50 به بعد مردم گریز شدند و شاعران انقلاب براساس روانشناسی ادبیات و اینکه استفاده از این قالب تاثیری در مردم نخواهد داشت، به قالب های کلاسیک و بسیار تاثیرگذار روی آوردند. 
واحدی خاطرنشان کرد: تشکل اولین هسته شعر انقلاب اسلامی پس از پیروزی در حوزه هنری اتفاق افتاد، حلقه شعری که در مدت کوتاهی با حضورچند چهره پرشور و تاثیرگذار به کانون مواج و حرکت آفرین شعر انقلاب تبدیل شد و توانست پل پیوندی باشد برای تبدیل شور و شعور و شعار انقلاب، به شعر انقلاب. 
وی یادآور شد: اما از جهت محتوا، عناصری که در شعر انقلابی به کار برده می¬شود قبل از انقلاب یا نبوده و یا کمرنگ بوده است، به عنوان مثال مسئله شهادت، موعود، ظلم ستیزی، حمایت از فلسطین و استفاده از تلویحات دینی و الگوهای مذهبی عناصری هستند که در شعر انقلاب بسیار تاثیرگذارند و در واقع یکی از اتفاقات مهم در حوزه ادبیات پایداری همین بود که واژه های جدیدی در حوزه شعر و داستان بخصوص در شعر، وارد شد.  
رونمایی از نرم افزار چند رسانه ای انقلاب اسلامی در ارومیه
در ادامه این مراسم از نرم افزار چند رسانه ای انقلاب اسلامی رونمایی شد. حجت الاسلام محمد داداش زاده مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: این نرم افزار برای نخستین بار در کشور و در مدت یک سال توسط واحد تشکل های دینی تبلیغات اسلامی استان و به همت مهندس «هادی مختاری پر» طراحی شده است. 
مهندس هادی مختاری پر نیز طی سخنان کوتاهی گفت: نرم افزار «تاریخ انقلاب اسلامی در ارومیه» در استان آذربایجان غربی را به روایت اسناد، بخش کتاب‌های چاپی و سایر بخش ها تبیین کرده است.
مصطفی قلیزاده علیار (دبیر و مجری عصر شعر انقلاب) نیز ضمن تشکر از زحمات مهندس هادی مختاری پَـر طراح نرم افزار انقلاب اسلامی، گفت: مهندس هادی مختاری پر از جوانان نخبه و مبتکر ارومیه ای است که پارسال در «کنگره جهانی اقتدار در تهران» مورد تقدیر واقع شد.
آنگاه از نرم افزار انقلاب اسلامی رونمایی شد.
این مراسم با تجلیل از شاعران، نویسندگان و رسانه های فعال در موضوع حماسه 9 دی به پایان رسید. دکتر محمدعلی ضیایی، دکتر سعید سلیمانپور، علی رزم آرای، علیرضا نیکزاد، علی شجاع، محمد میلانی، رویا شاه حسین¬زاده، زهرا کریم¬زادگان،زینب عسگری، ژیلا مرادی، خانم لک، زهرا لطفی، محمد صفری، یاسین حاجی زاده، اکبر حبیبی باریش، علی حبیبی، وحید طلعت، امین گنج پرور، مصطفی قلیزاده علیار، و ... جزو شاعران و نویسندگان؛ و ابراهیم آقازاده، محمدرضا مقتدر، لعیا نورانی، علی علیزاده، جواد قلیزاده علیار، احمد اسدی، سجاد امیرکردلر و هادی پورافشار از اصحاب رسانه استان بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.
گفتنی است در این برنامه نویسنده پیشکسوت و پژوهشگر پرتلاش استان جناب استاد بهمن بهرام پور یکی از کتابهای خود را امضا و به سردار خرم تقدیم کرد.
همچنین هنرمند معروف عاشیق علی عابدینی یکانی در بخشی از برنامه به اجرای موسیقی حماسی و با خواندن اشعار انقلابی پرداخت و حال و هوایی پرشور به مراسم بخشید.

:: مرتبط با: پایداری , خبر ، گزارش و گفت و گو , ادبی ,
:: برچسب‌ها: شب شعر انقلاب , حوزه هنری آذربایجان غربی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
absharonline.ir
این سایت دربرگیرنده برخی اخبار مهم نشریات «عهد» ، «آوای صبح» و «قلّه»بوده و در حال حاظر بدلیل انجام تغییرات بصورت موقت از فضای میهن بلاگ بهره مند است. علی علیزاده ،سردبیر نشریات فوق از طرف مدیران نشریات عهده دار امور این سایت است.
مدیر وب سایت : علی علی زاده
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه