سایت نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه» ، «ولایت شرق» و «صبح تربت»

موضوعات
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


برگزاری همایش عصر شعر«شکوه بصیرت» در ارومیه
نویسنده : علی علی زاده
جمعه 10 دی 1395
شاعران آذربایجان غربی حماسه 9 دی ماه را ترنم کردند؛
گزارشی از برگزاری همایش عصر شعر«شکوه بصیرت» در ارومیه

آبشارآنلاین(گروه گزارش):
مراسم عصر شعر چهارشنبه که هر هفته در محل حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار می شود، اینبار در روز هشتم دی ماه سال جاری متفاوت از سایر برنامه های هفته های گذشته برگزار شد. 
«شکوه بصیرت» عنوان این همایش عصر شعر بود که به مناسبت سالگرد حماسه مردمی نهم دی ماه 88 و شکوه بصیرت ملی به همت حوزه هنری آذربایجان غربی با مشارکت سازمان بسیج هنرمندان، اداره کل تبلیغات اسلامی و سازمان صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی برگزار شد. 
مراسم گرامیداشت حماسه نهم دی ماه در حالی در سالن اجتماعات حوزه هنری استان در ارومیه با حضور داداش زاده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، مجرد مدیرکل صدا و سیمای آذربایجان غربی، حاجی زاده رییس سازمان بسیج هنرمندان، شعرا، ادبا و فرهیختگان برگزار شد که کلیدواژه همه سخنرانان مراسم، ماندگاری و تاثیرگذاری حماسه نهم دی ماه بود. 
شاید به این دلیل که اثرگذاری شعر در ثبت وقایع بر کسی پوشیده نیست و هنرمندان روزهای ماندگاری را در تاریخ ثبت کرده اند از این رو سرودن شعر در باره نهم دی ماه نیز برای ماندگاری از نیازهای اساسی است که باید از سوی شاعران پاسخ داده شود؛ چه بسا به حق نیز کارنامه ی شعرای ارومیه و استان در این زمینه مقبول عام است. 
نهم دی ماه ایام الله گذشته را تضمین کرد 
این مراسم با قرائت قرآن کریم توسط قاری قرآن (رضایی) آغاز شد و پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، مسئول مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری آذربایجان غربی ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین و حضار در خصوص اهمیت حماسه ملی 9 دی ماه به بیان مطالبی پرداخت. 
مصطفی قلیزاده علیار نهم دی ماه 88 را مهم¬ترین روز در تاریخ انقلاب اسلامی ایران بعد از 22 بهمن 57 عنوان کرد که ماندگداری تمام ایام الله گذشته انقلاب را تضمین کرد. 
دبیر عصر شعر شکوه بصیرت اظهار کرد که براساس بیانات مقام معظم رهبری؛ بزرگ ترین تئوریسین و کارشناس ارشد سیاسی معاصر ایران و جهان 9 دی ماه مهمترین روز در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که تمام ایام الله گذشته را تضمین کرد. 
قلیزاده علیار  با بیان اینکه 9 دی از مهم ترین اوراق زرین تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی است، افزود: اگر 22 بهمن 57 روز پیروزی جمهوری اسلامی بود و نقطه عطف ایران اسلامی است، اگر 29 بهمن تبریز، 19 دی ماه سالروز قیام خونین مردم قم و سایر قیامهای مردمی در ایران اسلامی تعیین کننده بودند 9 دی 88 به مراتب روز مهم‌تری است به این دلیل که اراده دشمن بر این بود تا به دست خودیهای بی بصیرت همه آن حماسه¬های تاریخی گذشته را برچیند، اما حماسه حضور مردم با بصیرت ایران در 9 دی ماه به پیروی از رهبری هوشمند و بیدار، نقشه های دشمنان را نقش برآب کرد. 
وی تصریح کرد: در چنین روزی برای جهانیان ثابت شد که نظام جمهوری اسلامی ایران شکست‌ناپذیر است و روزی است که اوج ولایت‌پذیری مردم ایران به نمایش گذارده شد. 
قلیزاده علیار با اشاره به اینکه نهم دی ماه سناریوی دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی را برهم زد، گفت: هدف نهضت بیداری اسلامی که بعد از 88 آغاز شد قبل از مصر، لیبی و سوریه از بین بردن انقلاب اسلامی بود که به یاری حق تعالی، هوشمندی مقام معظم رهبری و بیداری و بصیرت مردم به شکست انجامید. 
حماسه 9 دی باید در طول تاریخ نظام اسلامی جاودانه بماند 
سپس رییس حوزه هنری آذربایجان غربی پشت تریبون رفت و در خصوص اهمیت تاریخی و سیاسی حماسه ملی 9 دی سخنانی ایراد کرد. 
 احد هوشمند قره باغ گفت: حماسه 9 دی ماه باید در طول تاریخ نظام اسلامی جاودانه بماند. 
او در ادامه سخنان خود به مسئولیت های مسئولان و به ویژه هنرمندان اشاره و اظهار کرد: مسئولان هنری و هنرمندان وظیفه دارند با قلم سرایی، سرودن شعر و نویسندگی، حماسه 9 دی ماه را برای همیشه جاودانه نگه دارند. 
رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی با بیان اینکه نهم دی ماه شامل یک بصیرت بود، تصریح کرد: مردم در 9 دی سال 88 با بصیرت و آگاهی وارد صحنه شدند و انقلابی بودن خود را به جهانیان نشان دادند. 
به گفته هوشمند دشمن شناسی، وقت شناسی، بصیرت و آگاهی مردم از نقاط مهمی بود که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند و این بصیرت و آگاهی مردم را تبریک گفتند. 
وی در ادامه سخنان خود از اداره کل تبلیغات اسلامی، بسیج هنرمندان، صدا و سیما و همکاران حوزه هنری در برپایی این مراسم تقدیر و تشکر کرد. 
مدیریت مقام معظم رهبری مهم‌ترین عامل آفرینش حماسه 9 دی بود 
سخنران بعدی همایش مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی، بود. حجت الاسلام محمد داداش زاده گفت: مدیریت مقام معظم رهبری مهم‌ترین عامل آفرینش حماسه 9 دی بود. 
وی اظهار کرد: مردم وقتی دیدند که دشمنان دنبال اسلام ستیزی، عاشوراستیزی و به دنبال جنگ با راهنمایان دین هستند، خط و مرزشان را مشخص کردند. 
مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی مردم همیشه اولین و محکم¬ترین پشتیبان انقلاب اسلامی هستند، افزود: حماسه‌ی پرشور 9 دی، میثاق مجدد مردم ولایتمدار و آگاه به مسائل سیاسی با ولایت و رهبری و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. 
داداش زاده به بصیرت و درایت مردم فهیم ایران اشاره و تصریح کرد: توطئه¬ای که دشمنان اسلام آن را برنامه‌ریزی کرده بودند با درایت، بصیرت و قیام به موقع مردم ولایتمدار ایران در نطفه خفه شد. 
وی تاکید کرد: مردم هوشیار با حماسه حضور خود در ۹ دی دیگر بار ثابت کردند که تا پای جان پای اسلام،ولایت و انقلاب هستند و هر سال در این روز میثاق خود را با مقام ولایت بیان می کنند چرا که امام این امت فرمود همواره پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. 
داداش زاده با بیان اینکه وقتی اعتقادات دینی و مذهبی جلو می آید مردم در صحنه حاضر می شوند، بیان کرد: خط قرمز ملت ایران احترام به شعائر و ارزش‌های دینی است و این ملت اجازه ندادند تا ساحت سیدالشهدا (ع) مورد تاخت و تاز عده ای قرار گیرد. 
مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود با اشاره بر واقعه عظیم عاشورا و دل دادگی شیعیان و مردم ایران بر حضرت امام حسین (ع) بعد از گذشت چندین قرن از وقوع آن اظهار کرد: مردم ایران بر مذهب و اعتقادات دینی خود بسیار حساس هستند و اگر کوچک ترین اهانتی را نسبت به این مسئله احساس کنند همراه با ولایت فقیه همواره در صحنه حاضر می باشند و حامی رهبر و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند. 
وی خاطرنشان کرد: در ایام بعد از انتخابات 88 همه جا را غبار فرا گرفت اما مقام معظم رهبری صراط مستقیم را مشخص کردند و معنای رهبریت در آن شرایط معنا پیدا کرد. 
مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی به وظایف اقشار مختلف مردم اشاره و اظهار کرد: افراد مشکل¬آفرین که پشتیبان آنها صهیونیسم و آمریکا بودند، همیشه با ما دشمن هستند چون با دین ما مشکل دارند و حکومت ما دینی است. 
داداش زاده متذکر شد: وظیفه داریم که آگاه باشیم و غفلت نورزیم چون زمانی که ما خواب هستیم دشمن بیدار است و بر ضد ما کار می‌کند. 
وی گفت: مردم با هر گرایشی که دارند باید در مواقع حساس و بحرانی، خطر را احساس و اتحاد خود را حفظ کنند. 
ویژه برنامه عصر شعر «شکوه بصیرت» علاوه بر سخنرانی مسئولان استانی با قرائت شعر توسط تعدادی از شاعران برجسته شهرستان ارومیه از جمله مصطفی قلیزاده علیار، علی صلاحلو، محمد میلانی، مرضیه انساندوست، سعید سلیمانپور، رویا شاه حسین زاده، اکبر بیضایی بنابی، بهرام اسدی، باباعلی جوانمرد، علی علیزاده (امیدسلماسی)، محمد صفری، بهنام مهدی¬نژاد، پیام آقایی، صدف سلطان زاده، مهدی فلاح، علی محمدیان، علی غنی زاده، حسن حاتم، جعفر بزرگ امین ادامه یافت که با استقبال حضار همراه بود. 
پایان بخش ویژه برنامه عصر شعر «شکوه بصیرت» تجلیل از شاعران تلاشگر و متعهد در عرصه ادبیات انقلاب بود که 25 نفر از شاعران ارومیه مورد تجلیل قرار گرفتند. همچنین شاعران حاضر در این آیین ادبی، یاد و خاطره دوست فقیدشان شاعر تازه درگذشته شادروان «سیاوش جمال زاده» را گرامی داشتند. 


:: مرتبط با: پایداری , ادبی ,
:: برچسب‌ها: عصر شعر شکوه بصیرت , شب شعر 9 دی , حوزه هنری آذربایجان غربی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
absharonline.ir
این سایت دربرگیرنده برخی اخبار مهم نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه»، «ولایت شرق» و «صبح تربت» بوده و در حال حاظر بدلیل اقدام به برخی آماده سازیها بصورت موقت از فضای فعلی بهره مند است. علی علیزاده ،سردبیر نشریات فوق از طرف مدیران نشریات عهده دار امور این سایت است.
مدیر وب سایت : علی علی زاده
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه